3 książki noblistów, które każdy powinien przeczytać

3 książki noblistów, które każdy powinien przeczytać

Chyba każdego mola książkowego dopada moment, kiedy nie wie, po jaką pozycję sięgnąć. Kiedy znajdujemy się w takim czytelniczym zastoju, czasem warto zwrócić się ku literackiej klasyce. Może bowiem okazać się, że książka powszechnie ceniona i uznana przez krytyków jakoś umknęła naszej uwagi. Oto 3 propozycje powieści napisanych przez laureatów nagrody Nobla, które przez wielu określane są jako zmieniające życie!

„Wilk stepowy” - Hermann Hesse

Ta niezwykła powieść egzystencjalna z końca lat 20. XX wieku nic nie straciła na aktualności. Główny bohater to zamknięty w sobie samotnik, który nie potrafi odnaleźć się w otaczającej go rzeczywistości. Książka to opowieść o roli jednostki w dzisiejszym społeczeństwie oraz bezsensie życia wypełnionego materializmem i bylejakością. Nie znajdziemy w niej wskazówek moralnych ani odpowiedzi na duchowe rozterki. Lektura z pewnością jednak skłoni nas do refleksji nad swoim stylem życia. Miłośnicy kunsztu literackiego zapewne docenią „Wilka stepowego” za płynne przejścia pomiędzy wątkami realistycznymi a surrealistycznymi, wielowarstwowość i niestandardową narrację.

„Władca much” - William Golding

Krótka, lecz bardzo wymowna powieść alegoryczna angielskiego pisarza, który został uhonorowany literacką nagrodą Nobla. W całości można przeczytać ją w dwa wieczory, jednak refleksje, jakie wywoła, z pewnością pozostaną z Wami na dłużej. Tematyka z pozoru błaha- grupka brytyjskich chłopców ląduje na bezludnej wyspie i zaczyna budować społeczność opartą na znanych im prawach dorosłych. Po niedługim czasie powstają dwa przeciwne sobie obozy, dowodzone przez tyrańskich władców. Książka napisana jest prostym i przystępnym językiem, jednak porusza ważkie zagadnienia, takie jak rywalizacja, dorastanie, wojna, czy poddawanie się impulsom. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w wieku nastoletnim, czy też okres młodości dawno mamy za sobą, bez wątpienia odniesiemy pożytek z lektury.

„Sto lat samotności” - Gabriel Garcia Marquez

Powieść kolumbijskiego noblisty nie bez powodu uważana jest za arcydzieło literackie. W niezwykle magiczny i fascynujący sposób ukazuje dzieje rodu Buendiów oraz założenie i rozpad fikcyjnego miasteczka Macondo. Wynaturzone zwyczaje jego mieszkańców, obłęd samotności, okrucieństwo i wzajemna nienawiść prowadzą w końcu do fatalnego upadku społeczeństwa. Marquez w mistrzowski sposób łączy świat realny z fantastycznym- robi to tak umiejętnie, że czytelnik bez trudu uwierzy w baśniowy charakter Macondo. W powieści nie brak licznych nawiązań do kultury Dalekiego Wschodu oraz motywów biblijnych.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE