Pamięci zamordowanych

W ramach miejskich obchodów 70. rocznicy KWP w poniedziałek 20 kwietnia w Muzeum Regionalnym odbył się wykład Tomasza Toborka z IPN oddział w Łodzi oraz prezentacja wystawy pt. „Milcząc, wołają”.

W ramach miejskich obchodów 70. rocznicy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w poniedziałek 20 kwietnia w Muzeum Regionalnym odbył się wykład Tomasza Toborka z IPN oddział w Łodzi oraz prezentacja wystawy pt. „Milcząc, wołają”.



Wykład Tomasza Toborka poświęcony był działalności KWP oraz życiu Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” pt. „Konspiracyjne Wojsko Polskie – w rocznicę rozbicia Aresztu Miejskiego w Radomsku”.

- Staramy się przede wszystkim przekazać historię KWP i Stanisława Sojczyńskiego. Oczywiście pretekstem do tego jest rocznica rozbicia miejskiego aresztu w Radomsku, ale to jest jedno z wydarzeń wieńczących historię Konspiracyjnego Wojska Polskiego – zauważa Tomasz Toborek. - Myślę, że ważniejsza jest cała historia tej organizacji i opisanie sytuacji, która wówczas była w Polsce, sytuacja żołnierzy Armii Krajowej, sytuacja polityczna, czyli wyjaśnienie dlaczego dziś mówimy o zjawisku, jakim są Żołnierze Wyklęci. Co takiego działo się w kraju, że część żołnierzy została w konspiracji i to staram się przekazać młodzieży – dodaje.

Prelekcja uzupełniona została o prezentację multimedialną zawierającą dokumenty oraz zdjęcia żołnierzy KWP w tym „Warszyca”.
W wykładzie uczestniczyli uczniowie I klasy mundurowej LMB z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku.

- Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat „Warszyca”, jak i organizacji, w której działał. Na pewno wiele osób, które brały udział w spotkaniu wyniosło ciekawe wnioski – stwierdza Przemysław Książek uczeń I LMB. - Bardzo podobał mi się wykład. Mogliśmy razem z kolegami dowiedzieć się wiele o „Warszycu”. Na pewno takie spotkanie było ciekawsze od zwykłej lekcji historii. Myślę, że warto było tu przyjść i poświecić czas – dodaje uczeń I LMB Michał Czarenecki.

Po wykładzie uczestnicy spotkania udali się do galerii muzeum, gdzie prezentowana jest wystawa pt. „Milcząc, wołają” przygotowana przez Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Biuro Edukacji Publicznej. Wystawa poświęcona jest pracom poszukiwawczym szczątków ofiar systemu komunistycznego z lat 1944 – 1956 prowadzonym w latach 2012-2014. na zlecenie IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Autorem wystawy jest Piotr Życieński.

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej z nich znajdują się pamiątkowe zdjęcia zamordowanych patriotów z rodzinami w domowych okolicznościach, natomiast po drugiej stronie widnieją fotografie z prac ekshumacyjnych na warszawskich Powązkach.

- Ocenia się, że z osób pomordowanych większość została zamordowana w więzieniu na Mokotowie. Tam zabito 276 osób a ok 190 zakopano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Zidentyfikowanych osób jest jedynie nieco ponad 30. Proces identyfikacji jest bardzo trudny przeprowadzany za pomocą skomplikowanych i pracochłonnych badań DNA. Oczywiście poszukiwania nie dotyczą jedynie cmentarza na Powązkach. Te poszukiwania, chociażby w samej Warszawie toczą się na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej. Poszukiwania odbyły się też w Gdańsku na cmentarzu garnizonowym, gdzie udało się odnaleźć szczątki słynnej „Inki”. Toczą się także w wielu innych miejscach. W każdym oddziale IPN jest osoba odpowiedzialna za poszukiwania miejsc pochówków – wyjaśnia Tomasz Toborek.

Wystawa będzie czynna do 27 kwietnia br.

Więcej o:
kwp rocznica warszyc

PRZECZYTAJ JESZCZE